تاریخچه لوازم التحریر: ابزار نوشتار

لوازم التحریر چیست؟

نوشت‌افزار یا لوازم تحریر به مجموعهٔ گسترده‌ای از ابزارهایی گفته می‌شود که برای نگارش، نقاشی یا ترسیم به کار می‌روند.

لوازم التحریر متشکل از دو واژه “لوازم” به معنای وسیله یا ابزار و “تحریر” به معنای نوشتن و کتابت است.

امروزه به تمامی لوازم و ابزاری که رابطه ای با نوشتن یا حتی نوشته های چاپ شده داشته باشد نیز لوازم التحریر می گویند و شما می توانید آنها را از فروشگاه های نوشت افزار تهیه کنید.

تاریخچه لوازم التحریر

برای بررسی تاریخچه لوازم التحریر باید به چگونگی خلق ابزار و وسایل نگارشی مانند قلم و مداد بپردازیم.

پیدایش ابزار نوشتار

به گفته دانشمندان با شناخت از ابزارهای انسان های اولیه می توان اولین ثبت وقایع را بین 6000 تا 10000سال قبل نسبت داد.

چی دم دست تر از خون؟

یک نمونه نقاشی روی دیوار غار

در آغاز انسان ها براي نوشتن و انتقال مفاهيم از جاي پاي باقي مانده جانواران الگو گرفته اند و از طريق نقاشي اين کار را انجام مي دادند. آنها با استفاده از دستان خود و خون جانواران بر روي ديوارها و سنگ ها آثاری را ايجاد مي کردند. پس میتوان گفت اولین وسیله نوشتار، خون جانوران بوده است. و اولین صفحه ای که چیزی بر آن نگاشته شد، دیوار غار.

میشود کنده کاری کنیم!

اولین به معنی واقعی “ابزاری” که به منظور نوشتن کشف شده و به حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد بر می‌گردد لوح‌ها یا کتیبه‌هایی هستند که از گل رس ساخته می‌شدند و  با آتش پخته میشدند و با ابزاری از “استخوان یا برنز” بر روی آنها خراش داده می‌شد

یک نمونه کنده کاری خط میخی

پس از اختراع خط، نقش و نگار ها از حالت نقاشی به نوشتار تبدیل شدند. به همین منظور مردمان بین النهرین که طبق یافته ها محل ظهور اولین خط ینی خط میخی بود متون خود را به وسيله “قلمی از جنس ني” بر روي لوح هاي گِلي از جنس رُس کنده کاري مي کردند.

اکثر دانشمندان با توجه به سنگ نوشته های موجود اولین نوشته ی خطی را به یونانی ها و مصری ها نسبت داده اند؛ آنها با قلمی که از “فلز یا استخوان یا عاج” ساخته شده بود بر روی لوحه های موم اندود شده می نوشتند.

جوهر و قلم، آسان تر از کنده کاری

بعدها مصریان قلمی از ریشه گیاهان (مَجوف: انتهای گیاه که به شکل نی باریک است) ساختند که در نوک آن یک شیار ایجاد کرده و آن را در نوعی جوهر فرو برده و برای نوشتن روی پاپیروس استفاده می نمودند.

بعد از آن می توانیم به کشور چین در زمینه توسعه و ایجاد نوشتار اشاره کنیم. چینی ها با توجه به الفبا و ساختار نوشتاری متفاوتی که داشتند از قلمموهای مخصوص و مرکب های بسیار سیاه و ضد آب برای نوشتن استفاده می کردند.

قلم از پر پرنده و جوهر

اولین حروف الفبای قابل فهم و مناسب در مکاتبات بین المللی را می توان به ارامنه نسبت داد که نوشتار خود را توسط قلم تراشیده و جوهر انجام می دادند.

در قرون وسطی کاغذ به بازار آمد و برای نگارش از “پر غاز، کلاغ یا قو” به عنوان قلم استفاده می کردند؛ به طوری که اشاره شد در نوک تیز آن یک شکاف ایجاد کرده تا مُرکّب از لای آن بر روی کاغذ جاری شود.

با آن که قلم پر دوام زیادی ندارد، اما به مدّت صدها سال ابزار اصلی نوشتار انسان به شمار می رفت

این داستان: مداد

در برودال(Borrowdale) در سال ۱۵۰۴ گرافیت پیدا شد.

از زغال هم برای نوشتن استفاده میشد

در ابتدا مزرعه‌داران و چوپان‌ها برای نشانه‌گذاری دام‌هایشان از گرافیت استفاده می‌کردند. اما خیلی زود مردم گرافیت را بین تکه‌های چوب ساندویچ کردند و حالا به سادگی می‌توانستند با آن روی کاغذ بنویسند.

این ابزار نوشتن خیلی زود با نام مداد خشک شناخته شد. قبل از آن کلمه مداد نوعی قلم‌موی نقاشی هنرمندان بود.

و سرانجام، خودکار

قلم های فولادی در انگلستان در اوایل سال 1780ساخته شد، ولی 40 سال بعد از آن رونق گرفت. اوّلین خودنویس در آمریکا در سال 1880 ساخته شد. خودنویس را معمولاً از طلای 14 عیار می ساختند، همچنین در ساخت سرقلم آن از دو نوع فلز نرم و سخت استفاده می شد که با آن به راحتی و بدون خراش می توانستند نگارش کنند. بعدها در داخل خودنویس، محفظه ای قرار گرفت برای نگهداری جوهر که معمولاً از پلاستیک سخت ساخته می شود.

از اولین خودکار ها

 اختراع قلم هایی با نوک ساچمه ای یا همان خودکار مربوط به قرن 20 می باشد. به این صورت که این ساچمه داخل مخزن جوهر می چرخد و بر روی کاغذ کشیده می شود و جوهر را بر روی صفحه ثبت می کند.

خودکار باهوش!!

خودکار هوشمند با قابلیت پردازش رنگ

امروزه، تکنولوژی و فناوری در همه صنعت‌ها راهی برای خود باز کرده‌اند و اکنون نوبت این است که قلم‌های معمولی جای خود را به قلم‌های هوشمند بدهند. ترکیب فناوری‌هایی چون سنسورهای حساس به فشار، اسکن نوری، اتصال وایرلس، دوربین‌های بسیار کوچک و باتری‌های طولانی مدت، به سازندگان دستگاه‌های دیجیتال کمک کرده است تا بتوانند قلم‌ لمسی را به بازار عرضه کنند.

یک قلم لمسی، در واقع قلمی است که دارای یک دوربین، ضبط و یک کامپیوتر داخلی است و به کاربران امکان ضبط، ذخیره و بارگذاری داده را می‌دهد.

دو بعد کافی نیست

یک نمونه قلم سه بعدی

و اما آخرین نسل قلم، قلم های سه بعدی هستند.

این قلم ها به تازگی وارد بازار شده اند و هنوز مورد استفاده عموم قرار نگرفته اند، و جوهرهای پلاستیک مانندی دارند که با کمک آنها میتوان اشکال سه بعدی رسم کرد.

فیلم کار با نوعی قلم سه بعدی:

https://www.aparat.com/v/t3Bqj/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C_%D8%A8%D8%A7_%D9%82%D9%84%D9%85_%D8%B3%D9%87_%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C_%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA_35

2 دیدگاه دربارهٔ «تاریخچه لوازم التحریر: ابزار نوشتار»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *