درباره‌ی رزین

رزین چیست؟

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود، رزین معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود.

رزین ها دارای مولکولهای درشتی هستند که دو سر آنها قطب دار بوده و دارای بارهای مخالفی هستند. در نتیجه رزین ها چسبندگی خوبی را ایجاد می کنند. رزین همچنین نقشهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره ایفا می کند.

رزین طبیعی

رزین طبیعی از گیاهان استخراج میشود که بهترین نمونه آن صمغ درخت کاج است. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته اند. برخی دیگر از گیاهان، ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که  نرم تر و انعطاف پذیرتر می باشد

 رزین کاج برای درزگیری قایقها، مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا و مصارف دیگر استفاده شده است. همچنین رزین در ساخت لاک، جلا، عطر، جواهر مورد استفاده است.

رنگ رزین گیاهی از شفاف تا قهوه ای تیره متغیر است و میزان سختی و کدورت آن متفاوت است.              

ماده یا سنگ زینتی کهربا نیز در اثر سخت شدن رزین گیاهی بدست می آید و اغلب به رنگ طلایی تیره یافت می شود که رنگ متعارف رزین‌های گیاهی است. کهربا در رنگهای نادر دیگری مانند آبی نیز دیده می شود.

رزین مصنوعی

امروزه انسان به ساخت رزین مصنوعی روی آورده است. با پیشرفت تکنولوژی، بشر پی برد که این ماده می تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد از آن رزین‌های مصنوعی کشف شد.

رزین های مصنوعی از طریق ترکیب مواد در آزمایشگاه به وجود می آید که حاصل واکنش این مواد به یکدیگر ترکیبات چسبناک است.

در اکثر موارد پلیمرها با رزین های مصنوعی ساخته می شوند که ارزانتر و تصفیه آنها راحت تر است. رزین های مصنوعی به دلیل ساخته شدن در شرایط کنترل شده معمولا پایدارتر، قابل پیش بینی تر و یکنواخت تر از رزین های طبیعی می باشند و امکان تولیدات ناخالص در آن وجود ندار. رزین مصنوعی می تواند در تولید پلاستیک، رنگ و بسیاری از مواد مشابه بجای رزین طبیعی مصرف شود. همچنین رزین های مصنوعی امروزه انواع متفاوتی دارند.

انواع رزین

رزین های مصنوعی که امروز مورد استفاده عموم است، به صورت یک مایع پلیمری دو جزئی استفاده میشود. ماده رزین به تنهایی هوا خشک نیست(در معرض هوا خشک نمیشود) و برای سخت شدن آن باید از ماده ای با عنوان هاردنر (سفت کننده)استفاده شود.

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد ترکیبات رزینی انواع متفاوتی دارند که عامل اصلی تفاوت اکثر آنها برگرفته از نسبت مخلوط کردن رزین و هاردنر است

انواع رزین عبارتند از :

• رزین‌ پلی‌استر

• رزین اپوکسی

• رزین‌ وینیل‌استر

• رزین فنولیک

• سایر رزین‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *