تاریخچه زیور آلات

چرا از زیورآلات استفاده میکنیم؟

انسان از ابتدا به فکر جلب تو جه کردن و آراستگی بوده است. همانطور که تجربیات جدید به دست میاورد درک زیبایی شناسی هم در او شکل می گرفت.

منشاء پیدایش

طبیعت همیشه الهام بخش انسان بوده و با ایده گرفتن از طبیعت پیرامون خود با استفاده از استخوان ها، دندان ها و پنجه های حیوانات توانست زیور آلات برای خودش بسازد؛

همچنین تصاویری که بر روی دیوار غار ها توسط انسان ها ترسیم شده بود نشان می دهد که انسان های نخستین هم از زیور آلاتی مثل گردنبند و دستبند استفاده می کردند. بعدها هم از سنگ ها و گیاهان استفاده می کردند.

نخستین ها

تحقیقات باستان شناسان هم نشان می دهد که نخستین زیور آلات از استخوان ها و دندان های حیواناتی که صید می کردند ساخته می شد. زیور آلاتی که بعدها استفاده می کردند و توسط باستان شناسان کشف شده صدف هایی بودند که سوراخ هایی روی آن ایجاد شده بود. سن این زیور آلات تزئین شده با صدف ها تقریبا 110 هزار سال تخمین زده شده است.
زیور آلات سنگی بسیار زیادی به شکل های مختلف نیز کشف شده و بعد از آنها زیور آلات ها با سنگ های براق و فلزات براقی مانند طلا و نقره در ساخت زیور آلات استفاده می کردند.

زیور آلات در تمدن ها نیز نقش مهمی داشته، شواهدی وجود دارد که نشان دهنده اهمیت زیور آلات در تجارت دوره های مختلف تاریخی می باشد. زیور آلاتی هم در قفقاز پیدا شده که قدمت آن به بیش از 10 هزار سال پیش می رسد و در آن شیشه به کار رفته است.
برخی از زیور آلات هم ارزش معنوی و ماوراء الطبیعه داشته. بر روی بعضی زیور آلات کشف شده طلسم ها و دعا هایی نوشته شده بود. مصریان باستان از جواهرات برای ساخت تاج و زیور آلات استفاده می کردند. سنگ های قیمتی بسیار زیاد در تمدن مصر برای ساخت زیور آلات به کار گرفته می شد.
تراشیدن سنگ ها و ساخت زیور آلات در گذشته بسیار سخت بود، به همین علت انسان ها به استفاده از گل و برگ گیاهان در ساخت زیور آلات روی آوردند. یونیان باستان هم از برگ درخت زیتون در ساخت تاج ها و زیور آلات بسیار استفاده می کردند.
بعد ازگیاهان هم با سفال و عاج حیوانات و شیشه زیور آلات می ساختند.

ساخت زیور آلات در مناطق مختلف متفاوت بوده؛ زیور آلاتی در مدیترانه یافت شده که از مرجان ها و مروارید ها استفاده شده و در افریقا از استخوان ها و چوب ها و ریشه ها و دانه های گیاهان مختلف استفاده می شد. در استوا و در میان سرخ پوستان آمریکا استفاده از زیور آلات مزین شده به پر پرندگان بسیار رواج داشت. در تاریخ زیور آلات به صمغ درختان و گیاهان مختلف نیز می رسیم. استفاده از شیشه و صمغ گیاهان در هند برای ساخت زیو آلات بسیار رایج بوده است.
امروزه هم در ساخت زیور آلات از رزین استفاده بسیار زیادی می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *