هارمونی رنگ ها

هارمونی به چه معناست؟

هارمونی به معنی تناسب است که نشان دهنده ی هماهنگی بین اجزای یک مجموعه است. یکی از مهمترین مسائل که در انواع طراحی مانند طراحی گرافیک، طراحی داخلی، طراحی معماری و … وجود دارد، رعایت کردن هارمونی رنگ ها برای دادن نظم به مکان های مختلف است.

در این مطلب می خواهیم انواع هارمونی رنگ ها را با هم مرور کنیم، هر بخش شامل دو تصویر دایره و مربع است که نشان می دهد از رنگ ها به چه شکلی باید استفاده کنیم.

رنگ های مکمل

رنگ هایی که بر روی دایره رنگی، مخالف یکدیگر هستند و دقیقا مقابل یکدیگر قرار گرفته اند، رنگ های مکمل یکدیگر هستند.  دورنگ زمانی به عنوان مکمل یکدیگر شناخته می شوند که از ترکیب آن دو با هم یک رنگ خنثی مانند سفید، خاکستری یا مشکی به دست بیاید. به طور مثال در اینجا ما دو رنگ قرمز و سبز را که مکمل هم هستند را نشان کرده ایم.

کنتراست بالای رنگهای مکمل، ظاهری پر جنب و جوش ایجاد می کند، به خصوص زمانی که در اشباع کامل محیط توسط دو رنگ مکمل استفاده شود. اگر مدیریت خوبی برای استفاده از رنگ ها داشته باشید، می توانید با استفاده ی درست از رنگ ها، چیزی را که در طرح های خود قصد جلب توجا اش را دارید استفاده کنید.

 دقت کنید که استفاده از رنگ های مکمل برای متن ها اصلا کار درستی نیست!

ترکیب آنالوگ

در ترکیب رنگی آنالوگ از رنگ هایی استفاده می شود که روی دایره ی رنگی در کنار یکدیگر هستند. آنها معمولا به خوبی با یکدیگر مطابقت دارند و طرح های آرام و راحتی ایجاد می کنند. طرح های رنگی آنالوگ اغلب در طبیعت یافت می شوند و برای چشم هماهنگ و دلپذیر و آشنا  هستند.

از سه رنگی که استفاده می شود، یکی از آنها برای تسلط و به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته می شود، رنگ دیگر برای پشتیبانی است و رنگ سوم که عموما به همراه رنگ سیاه، سفید یا خاکستری مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان لهجه کار کاربرد دارد.

ترکیب سه گانه

یک طرح رنگی سه گانه از رنگ هایی استفاده می کند که به طور مساوی در اطراف دایره رنگی قرار گرفته اند. هارمونی های رنگی سه گانه بسیار پر جنب و جوش هستند. حتی اگر از نسخه های کم رنگ و لایت آنها هم استفاده کنید، این حس پر جنب و جوش بودن را به بیننده القا می کنند.

برای اینکه یک هماهنگی خوب با ترکیب رنگی سه جانبه بتوانید ایجاد کنید، باید دقت کافی در انتخاب رنگ ها داشته باشید. باید یک رنگ را به عنوان رنگ غالب و مسلط به کار انتخاب کنید و از دو رنگ دیگر، برای زیباتر کردن کار بهره بگیرید.

ترکیب تقسیم – مکمل

طرح رنگ تقسیم – مکمل نوعی تغییر در رنگ مکمل است. در این مدل رنگی، به جای اینکه از رنگ مقابل یک رنگ ( که همان رنگ مکملش می شود ) استفاده بشود، از دو رنگ کناری رنگ مکمل، در دایره ی رنگی استفاده می شود. به طور مثال، رنگ مکمل سبز قرمز است، ولی در این شیوه به جای قرمز، از دو رنگ نارنجی و بنفش که رنگ های مجاور قرمز هستند برای رنگ سبز استفاده می شود..

این طرح رنگی همان تضاد بصری قوی را با طرح رنگی مکمل دارد، اما از تنش کمتری برخوردار است و لایت تر است. این ترکیب رنگ ها عموما برای مبتدیان گزینه ی مناسب تر و بهتری است..

ترکیب مستطیل

مستطیل یا رنگ بندی چهار رنگی، از چهار رنگ تشکیل می شود که رنگ ها به صورت دو به دو با  یکدبگر مکمل هستند. به طور مثال اینجا از چهار رنگ قرمز، نارنجی، آبی و سبز استفاده شده است. که رنگ قرمز و سبز با یکدیگر و رنگ نارنجی و آبی با هم مکمل هستند..

مسئله ای که در این نوع ترکیب رنگ وجود دارد این است که بهتر است یک رنگ را به عنوان رنگ غالب و اصلی در نظر بگیرید و همچنین در طراحی خوب به تعادل بین رنگ های گرم و سرد نیز توجه کنید..

ترکیب مربع

طرح رنگی مربع تا حدودی شبیه ترکیب رنگی مستطیلی است. با این تفاوت که در این نوع هر چهار رنگی که به طور مساوی در چهار طرف دایره قرار گرفته اند استفاده می شوند. در این مدل هم بهتر است یک رنگ غالب باشد و به تعادل بین رنگ های گرم و سرد توجه کنید..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *